Wariograf Poznań

Poligraf Poznań

Poligraf znany jest większości jako wykrywacz kłamstw, ponieważ to sformułowanie weszło na dobre do kultury popularnej i jest najczęściej spotykanym w artykułach Internetowych, audycjach radiowych czy programach rozrywkowych.
Badania Wariografem Poznań

Znamy badania z wykorzystaniem tego urządzenia nie tylko z filmów i seriali, ale przede wszystkim z książek opowiadających historię szpiegów i agentów służb specjalnych.

 

W rzeczywistości jednak nie można nazywać poligrafu wykrywaczem kłamstw, bo chociaż służy do jego detekcji, bezpośrednio go nie wskazuje. Urządzenie służy do monitorowania i rejestracji niewolicjonalnych reakcji organizmu, czyli takich, które nie zależą od naszej woli i zachodzą autonomicznie. W 1994 roku została sformułowana teoria poliwagalna nerwu błędnego, która opiera się na twierdzeniu, że wszystkie nasze procesy myślowe i emocjonalne mają bezpośrednie odzwierciedlenie w reakcjach biologicznych i fizjologicznych organizmu.

 

Badanie wariografem polega na rejestracji i wnikliwej analizie tych reakcji, co ma na celu zakwalifikowanie osoby badanej do grupy ludzi wprowadzających w błąd, lub mówiących prawdę.

 

W starożytnych Chinach wierzono, że jeśli włożymy do ust osoby podejrzanej o kłamstwo ryż, pokażę on, czy ten człowiek mówi prawdę. Była to próba mająca na celu sprawdzenie suchości podniebienia jako reakcji na potencjalny stres wywołany przekazywaniem nieprawdziwych informacji.

 

Jeśli badany po określonym czasie wypluwał ryż, który był suchy, uznawano, że jest prawdomówny, bo organizm nie pobudził wydzielania śliny jako reakcji na stres. Z kolei beduini stosowali tak zwany test gorącej Łychy (bisha). Znana była też metoda badania nieszczerości poprzez wypowiadanie przez osobę skomplikowanej roty ślubowania. Początkowo detekcja nieszczerości była oparta o obserwacje tętna.

 

Jeden z badaczy brał pod uwagę sytuację, w której mąż wchodzi do sypialni, gdzie zastaje swoją żonę z kochankiem. Zaobserwował, że wówczas puls żony nakrytej na zdradzie gwałtownie wzrastał. Jeszcze przez lata naukowcy zastanawiali się jak ludzki organizm może reagować na sytuację stresową, jaką jest mówienie nieprawdy. Obecnie używane poligrafy to cyfrowe, zaawansowane urządzenia służące do monitorowania ruchów klatki piersiowej przy oddychaniu, reakcji elektrodermalnej skóry, ilości krwi w koniuszku palca, ciśnienia krwi, mimowolnych ruchów mięśni, a nawet zmian w głosie czy wielkości źrenic.

 

Lata rozwoju tej dziedziny nauki zaowocowały stworzeniem systemu dającego miarodajne, obiektywne wyniki detekcji kłamstwa na poziomie bliskim dziewięćdziesięciu kilku procent. To właśnie dlatego badania psychofizjologiczne w krajach wysoko rozwiniętych stały się tak popularne i wykorzystywane są nie tylko w sektorze publicznym, ale również prywatnym.

 

Badanie wariografem to obecnie jeden z etapów postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów do służb specjalnych (m. in. ABW, SKW), ale też Straży Granicznej czy Żandarmerii Wojskowej. Od 2003 roku Kodeks Postępowania Karnego dopuszcza w Polskim prawie dowód z badania poligrafem jako dowód procesowy. Badanie poligrafem może mieć charakter obciążający albo odciążający, jak również być wykorzystywane w celach eliminacyjnych.

Kluczem do dobrze przeprowadzonego badania są wysokiej jakości sprzęt oraz poligrafer – ekspert posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, pozwalającą na rzetelną analizę wykresów i wyciąganie prawidłowych wniosków.

 

Dlatego tak istotne jest, żeby decydować się na współpracę z osobami posiadającymi szeroką wiedzę, doświadczenie, jak również przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu psychologii, biologii, fizjologii i prawa. Z uwagi na dużą ilość niecertyfikowanych poligraferów niezrzeszonych w żadnych organizacjach, a co za tym idzie niepodlegających kontroli jakości ich pracy, zaleca się przeprowadzanie testów przez ekspertów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych (https://www.ptbp.pl/) jako gwarant profesjonalizmu, rzetelności i wiarygodności opinii.

 

Badania winny być przeprowadzane według przyjętych standardów zgodnie z zasadami etyki i wytycznymi kluczowych organizacji takich jak American Poligraf Association.

Dysonans poznawczy to jedno z zasadniczych zjawisk umożliwiających detekcję nieszczerości poprzez monitorowanie reakcji psychofizjologicznych organizmu występujących autonomicznie, to znaczy niezależnie od naszej woli. Ludzki mózg w momencie mijania się przez nas z prawdą doświadcza właśnie takiego dysonansu, to znaczy nienaturalną jest dla niego sytuacja, kiedy wypowiadamy informacje sprzeczne ze śladami pamięciowymi.

 

Teoria poliwagalna nerwu błędnego mówi o tym, że wszystkie nasze stany emocjonalne wpływają na biologiczne reakcje organizmu i to właśnie one rejestrowane są za pomocą poligrafu.

Maciej Doryk - poligrafer

Absolwent kryminalistyki i kryminologii oraz seksuologii klinicznej. Poligrafer certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych (PTBP) oraz European Polygraph Association (EPA), biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, wpisany na listę rekomendowanych ekspertów PTBP.

 

Specjalizuje się w badaniach sprawców przestępstw na tle seksualnym (zarówno w procesie karnym jak i terapeutycznym), kandydatów do pracy na potrzeby postępowań kwalifikacyjnych i osób zajmujących stanowiska szczególnie narażone na korupcję, wyciek informacji i działanie nieuczciwej konkurencji (audyt bezpieczeństwa). Prowadzi badania w Poznaniu, jak również innych miastach Wielkopolski.

Badania wykonywane są osobiście. Umawiając termin masz pewność, że badanie przeprowadzi osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, a procedura zostanie przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi standardami.

 

Obszary badań

01

SPRAWY MAŁŻEŃSKIE I RODZINNE

 • zdrada
 • kradzież
 • narkotyki
 • hazard
 • sprawy spadkowe
 • ocenia wiarygodności świadków
02

BIZNES I BEZPIECZEŃSTWO

 • korupcja
 • weryfikacja przed zatrudnieniem
 • weryfikacja kontrahentów
 • audyt bezpieczeństwa
 • przepływ informacji wrażliwych
 • szpiegostwo przemysłowe
 • nieuczciwa konkurencja
 • kradzież i oszustwo
 • nadużycia
 • przekroczenie uprawnień
03

KRYMINALISTYKA

 • ocena wiarygodności świadków i podejrzanych
 • weryfikacja zaangażowania osoby w sprawę
 • sprawdzenie wiedzy osoby o sprawcy
 • eliminacja osób podejrzanych
04

SEKSUOLOGIA

 • diagnozowanie zaburzeń behawioralnych
 • wsparcie procesu terapeutycznego
 • pomoc w diagnozowaniu dewiacji
 • ocena postępów terapii sprawców przestępstw na tle seksualnym
05

MARKETING

 • badanie reakcji na reklamy
 • weryfikacja informacji pozyskanych w badaniach marketingowych.
 • ocena wiarygodności ankietowanych

Badania poligrafem na terenie całej Polski

Dokładam wszelkich starań, żeby spełnić oczekiwania Zleceniodawców i pomóc im poznać prawdę. Skontaktuj się ze mną telefonicznie lub przez formularz na stronie, by poznać szczegóły badania wariografem w Poznaniu. Wychodzę z założenia, że każde pytanie ma sens, więc z przyjemnością na każde odpowiem. Konsultacja przed badaniem jest bezpłatna.

Scroll to Top