Poligraf w Policji

23 maja 2023 r. wraz z mgr Robertem Kostrzewą poprowadziłem prelekcję w Szkole Policji w Pile dla słuchaczy kursu operacyjno-rozpoznawczego. Dotyczyła ona przede wszystkim prawnych aspektów wykorzystania badań poligraficznych na poszczególnych etapach postępowania karnego, a także w procesie rekrutacji do poszczególnych służb, w tym także wybranych komórek organizacyjnych Policji. Próbowaliśmy obalić niektóre mity na tamat badań wariograficznych, wyjaśnić dlaczego poligraf to nie wykrywacz kłamstw i dlaczego podczas badania nie zadajemy pytań o emocje np. „czy kochasz swojego męża?”. Zapoznaliśmy słuchaczy z rodzajami testów i zasadami układania pytań testowych.

Uczestnikom prelekcji przedstawiliśmy historię badań poligraficznych w Polsce i na świecie, a następnie szczegółowo wyjaśniliśmy zasadę działania urządzenia. Poruszaliśmy zagadnienia z zakresu psychofizjologii m. in. teorię poliwagalną nerwu błędnego, dysonans poznawczy i założenia teorii zróżnicowanego znaczenia.  Dyskutowaliśmy o biologii, psychologii i anatomii. Nie brakowało pytań, które zawsze cenimy sobie podczas takich spotkań. 

Warto zaznaczyć, że dla Policji badania psychofizjologiczne nie są nowością. Pięć z siedemnastu komend wojewódzkich Policji posiada indywidualną pracownię badań poligraficznych, a art. 35A Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. mówi o tym, że policjant może zostać poddany procedurze określającej jego predyspozycje do pełnienia służby na określonych stanowiskach m. in. poprzez przeprowadzenie badania psychofizjologicznego. Nie mniej jednak nie należy wnioskować, że każda osoba ubiegająca się o przyjęcie do Policje będzie musiała przejść test na poligrafie. Te badania zarezerwowane są dla kandydatów do CBŚP, BSWP i w przypadku niektórych stanowisk do CBZC. 

Oprócz części wykładowej, przeprowadziliśmy także warsztaty, podczas których zaprezentowaliśmy działanie urządzenia. Wybrani słuchacze mieli okazję poczuć na własnej skórze jak to jest odpowiadać na pytania poligrafera. Słuchacze byli zdumieni skutecznością urządzenia i z zainteresowaniem słuchali o charakterystyce wykresów.

W Szkole Policji w Pile zostaliśmy przyjęci ciepło i serdecznie. Poprowadzenie prelekcji dla tak świadomej i otwartej grupy było prawdziwą przyjemnością.

Scroll to Top